مقالات

فواید روغن‌ ماساژ

هدف از ماساژ با روغن چیست؟

روغن ماساژ روغنی هست که برای ماساژ بدن مطلوب است. ماساژ را به دلایل مختلف انجام می دهند و انواع مختلفی دارد. روغن های متنوعی وجود دارد که برای انواع گوناگون ماساژها مناسب هستند. ما به نحوه استفاده از روغن های حامل و بعضی از روغن های اسانسی برای ماساژ اشاره می کنیم. ماساژ ارزش درمانی فوق العاده ای دارد و برای بهره مند شدن از بهترین مزایای آن، باید مناسب ترین روغن را برگزید . رایج ترین روغن هایی که برای ماساژ مورد مصرف قرار می گیرند، روغن زیتون و و روغن بادام هستند. ولی، موارد زیاد دیگری هم برای این منظور وجود دارد.

خواص روغن ماساژ

روغن ماساژ باید ویژگی خاصی داشته باشد. بعضی از این ویژگی ها حتماً باید در روغن وجود داشته باشند و بعضی دیگر را می توان نادیده گرفت.

غلظت: روغن ماساژ نباید زیاد غلیظ باشد. باید خالص و به خوبی فیلتر شده باشد.

ویسکوزیته یا چسبناکی: روغن ماساژ باید چسبندگی اندکی داشته باشد. این بدان معناست که این روغن باید به آسانی روی پوست جریان پیدا کند و نباید شبیه عسل یا شربت چسبناک باشد. زمانیکه روغن را به بدن می مالید، باید همراه با دست حرکت کند.

زیاد خشک نباشد: بعضی از روغن ها، مثل روغن شاهدانه، با اثر خشک کنندگی همراه هستند و بسیار سریعتر از سایر روغن ها خشک می شوند و این حس را به پوست هم منتقل می کنند. این وضعیت در بعضی از ماساژها مناسب، ولی در اکثر آنها نامناسب است.

بو: روغن هایی که دارای بوی نامطبوع هستند، اکثراً برای ماساژ مورد مصرف قرار نمی گیرند. مگر این که واقعاً الزامی باشد. برای از بین بردن بوی ناخوش‌آیند روغن هایی که از نظر تغذیه ای مفید هستند، روغن های اسانسی خوش بو به آن ها اضافه می شود .

مرطوب کنندگی: روغن های ماساژ باید قابلیت مرطوب کنندگی داشته باشند. روغن هایی که ویژگی مرطوب کنندگی بهتری دارند، پوست را به مدت طولانیتر نرم و مرطوب نگه می دارند.

 

فواید روغن‌های ماساژ

 

خالص بودن روغن: خالص بودن و کیفیت روغن هم از سایر ویژگیهای ضروری روغن های ماساژ می باشد. بطور کلی، روغن های تصفیه شده حس بهتری به پوست می دهند. روغن های تصفیه نشده که مستقیماً از پرس سرد به دست آمده اند، ممکن هست اندکی چرب باشند و به همین علت مناسب ماساژ نیستند؛ مگر این که دلایل دیگری برای استفاده از آن ها وجود داشته باشد.

سایر فاکتورهایی که باید موقع انتخاب روغن ماساژ در نظر گرفت، قیمت و عوارض جانبی آنهاهست. به طورعادی، برای ماساژ کل بدن، به ۳۰ میلی گرم روغن احتیاج هست. به این ترتیب، فاکتور هزینه هم وارد بازی میشود. در شرایطی که روغن عوارض جانبی قوی داشته باشد، در ماساژ کامل که پوست در معرض میزان زیادی روغن قرار می گیرد ممکن است این عوارض چندبرابر شوند.

هدف از ماساژ با روغن چیست؟

واقعیت اینست که ماساژ را بدون روغن هم می توان انجام داد؛ ولی زحمت بیشتری می خواهد. روغن ماساژ برای کم شدن اصطکاک بین دست و پوست ضروری است. بدین ترتیب ، چه در ماساژهای معمولی، و چه در ماساژ بافتهای عمیق پوست، و یا کایروپراکتیک( chiropractic)، استفاده از روغن، فواید ماساژ را بیش تر خواهد کرد.

روغن های ماساژ معروف و پرکاربردی در سراسر دنیا وجود دارند که می توانید از بین آن ها یکی را انتخاب کنید.

۱) روغن زیتون

روغن زیتون معروفترین روغن برای ماساژ بچه ها است. ولی، برای بزرگترها هم کاربرد دارد. روغن زیتون یک روغن ماساژ خوب است که انعطاف پذیری پوست را تقویت می کند. این روغن از زمان باستان تاکنون در سواحل مدیترانه، برای افراد پیر و جوان مورد مصرف قرار گرفته است. ماساژهای منظم و مرتب با استفاده از روغن زیتون پوست را جوان و برّاق می کند و پوست را هم برای مدت اندکی برنزه خواهد کرد.

۲) روغن بادام شیرین

این روغن شیرین و اندکی بودار از بادام شیرین به دست می آید و رایج ترین روغن است. روغن بادام شیرین تمام خصوصیت های یک روغن ماساژ کامل را دارد. به خوبی روی پوست جریان پیدا می کند، خیلی سریع جذب نمی شود و حالت روغنی خود را به مدتطولانی حفظ می کند. این روغن روشن و رقیق هست. کسانی که ماساژ را انجام می دهند به خوبی می دانند که لیز خوردن نرم و آرام، روغن بین دستها و پوست چه مقدار مهم است.

فواید روغن‌های ماساژ

۳) روغن دانه انگور

روغن دانه انگور هرچند از بقیه روغن ها اندکی گرانتر است، ولی برای ماساژ بدن بسیار مطلوب است. این روغن بسیار روشن و رقیق هست و اندکی برّاق به نظر میرسد . احساسی که این روغن به پوست هدیه می دهد، با سایر روغن های ماساژ کاملا متمایز است. روغن دانه انگور بسیار مغذی است و دربردارنده مقدار بالای اسید لینولئیک هست. چنانچه مجبور به استفاده از روغن های تزریقی، مثل روغن ماساژ رزمری، هستید، روغن دانه انگور یک انتخاب مناسب برای شماست. این روغن، گیاهان و موادمعذی موجود در آن ها را به خوبی جذب، و آن ها را به پوست انتقال می دهد.

۴) روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن ماساژ خوب برای خیلی از افراد هست. روغن نارگیل معمولی در هوای سرد سفت میشود، ولی می توان آن را حرارت داد و روی پوست استعمال کرد. این روغن بی رنگ، و بسیار روشن است و به خوبی جذب پوست میشود . مصرف این روغن در مناطق استوایی زیاد متداولاست.
روغن نارگیل برای اشخاصی که به آکنه پشت مبتلا هستند بسیار مناسب است و از بروز آن جلوگیری کرده و منافذ پوستی را مسدود نمی کند.

۵) روغن کنجد

روغن کنجد در طب آیورودای هندی بسیاربا ارزش است. بر مبنای چاراک سامهیتا، یکی از قدیمی ترین متون آیورودا، روغن کنجد، بهترین روغن برای بدن انسان هست. این روغن دارای ارزش غذایی خوب برای تقویت ساختار بدن – که تاندون ها، عضلات و رباط ها هستند – به شمار می آید.

منبع: بیتوته

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *