مقالات

همه چیز درباره نمک درمانی و اثرات شگفت انگیز آن!

همه چیز درباره نمک درمانی و اثرات شگفت انگیز آن!

نمک درمانی، که نام علمی‌آن «هالوتراپی» است، گونه تغییر یافته و مدرن از یک شیوه درمانی کهن مربوط به سرزمین‌های اروپای شرقی است.

نمک درمانی یا هالو تراپی به نوعی درمان جایگزین گفته می‌شود که در آن هوای نمک دار تنفس می‌شود. به گفته برخی، نمک درمانی در درمان بیماری‌های تنفسی مثل آسم، برونشیت مزمن و آلرژی‌ها موثر است.

 

دیگر فواید نمک درمانی (هالو تراپی) عبارتند از:

  • تسکین علائم سیگار کشیدن مثل سرفه، نفس تنگی، خس خس صدا
  • درمان افسردگی و اضطراب
  • درمان بیماری‌های پوستی، چون پسوریازیس، اگزما و آکنه

پیدایش این نوع درمان به قرون وسطی برمی گردد، با این وجود محققان به تازگی اقدام به مطالعه فواید آن کرده اند.

 

روش‌های نمک درمانی (هالو تراپی)

با توجه به نوع استفاده نمک، دو شیوه درمان خشک و‌ تر در نمک درمانی وجود دارد.

 

روش‌های خشک

این روش معمولا در یک غار نمک عاری از رطوبت که به دست افراد ساخته شده است، انجام می‌گیرد. دمای غار حدود ۶۸ درجه فارنهایت (۲۰ درجه سلسیوس) و خنک باشد. هر جلسه از درمان بین ۴۵-۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

دستگاهی به نام ژنراتور نمک، ذرات بسیار ریز نمک را پودر کرده و در هوای اتاق پخش می‌کند. با هر تنفس، مواد مخرب، آلرژن‌ها و سم‌های سیستم تنفسی فرد جذب ذرات نمک شده و به گفته برخی با شکستن مخاط و کاهش التهاب، راه تنفسی فرد را پاکسازی می‌کند.

همچنین گفته می‌شود که ذرات نمک اثر مشابهی روی آلودگی‌های پوستی داشته و با جذب باکتری‌ها و دیگر ناخالصی ها، بسیاری از بیماری‌های پوستی را مداوا می‌کند.

تصور بر این است که نمک یون‌های منفی را کم می‌کند. این امر قاعدتا باعث می‌شود بدن سروتونین بیشتری تولید کند. قابل ذکر است که سروتونین همان هورمون شادی است. خیلی از افراد به خاطر فواید یون‌های منفی، لامپ‌های نمکی هیمالیا در خانه هایشان دارند. البته شواهدی وجود دارد که تایید کند این لامپ‌ها به جز ایجاد یک فضای خاص، فایده دیگری داشته باشند.

 

خواص نمک درمانی یا هالو تراپی

نمک درمانی یا هالو تراپی گاهی با استفاده از ترکیب نمک و آب انجام می‌شود. این روش‌ها به شرح زیر اند:

  • غرغره کردن آب نمک
  • نوشیدن آب نمک
  • دوش اب نمک
  • استفاده از اب نمک برای ناراحتی‌های بینی
  • تانک‌های شناور آب نمک

همه چیز درباره نمک درمانی و اثرات شگفت انگیز آن!

مطالعات علمی و مقالات علمی در مورد فواید نمک درمانی چه می‌گویند؟

نمک درمانی هنوز چندان سوژه مطالعات علمی نشده است. تحقیقات انجام شده روی این موضوع بسیار کم اند. برخی از مطالعات نظر مثبتی روی این نوع درمان داشته، البته بیشتر آن‌ها بی نتیجه و مبهم اند.

 

در قسمت زیر به نتایج برخی از این تحقیقات می‌پردازیم:

– در یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۷، افرادی که بیماری مزمن انسدادی ریه داشتند، بعد از نمک درمانی بهبود یافته و کیفیت زندگی مطلوب تری داشتند. با این حال مرکز درمان ریه این روش را توصیه نمیکند، چرا که هنوز راهنمای پزشکی برای آن وجود ندارد.

– طبق یک بررسی در سال ۲۰۱۴، بیشتر مطالعات انجام شده روی تاثیر نمک درمانی در انسداد ریه همراه با خطا بوده است.

– در سال ۲۰۱۳ مطالعه‌ای صورت گرفت که نشان می‌داد نمک درمانی بهبود عملکرد ریه در تست‌های ریوی را در پی نداشته و کیفیت زندگی بیماران دارای برونشیت تاسیس فیبروزیس غیر کیستی را بهتر نکرده است. بیماری ذکر شده مربوط به حالتی است که در آن مخاط از ریه پاک نمی‌شود.

– مطابق با نتایج تحقیقی در سال ۲۰۱۴، نمک درمانی باعث واکنش‌های ضد التهابی و ضد آلرژی در بیماران آسم برونشیال و برونشیت مزمن شده است.

 

سرفه خلط آور

تقریبا تمام بررسی‌های موجود از نقش نمک درمانی در کاهش افسردگی و بیماری‌های پوستی حالت حکایت دارند و بیشتر بر اساس تجربه‌های شخصی مردم بوده است.

 

آیا نمک درمانی خطری هم دارد؟

نمک درمانی برای اکثر افراد روش امن است، البته مطالعاتی در این زمینه انجام نشده و با توجه به اینکه محل انجام درمان در چشمه آب معدنی و مراکز درمانی داوطلبانه انجام می‌شود و کادر پزشکی متخصص برای موقعیت‌های اضطراری آنجا حضور ندارند، باید در مورد آن بیشتر تحقیق کرد.

نکته دیگر اینکه در کنار درمان کردن آسم، نمک درمانی ممکن است راه‌های تنفسی را در برخی بیماران آسمی دچار مشکل کرده و باعث سرفه، خس خس صدا و نفس تنگی شود. برخی از افراد از داشتن سردرد بعد از نمک درمانی شکایت کرده اند.

نمک درمانی یک درمان مکمل محسوب می‌شود که قرار است کنار درمان اصلی شما قرار گیرد؛ بنابراین پزشک خود را در جریان این شیوه درمانی تان قرار داده و بدون مشورت با پزشک دارو‌های خود را قطع نکنید.

 

هالو تراپی یا نمک درمانی

طرفداران نمک درمانی بر این باورند که این روش درمانی خطری برای زنان باردار و کودکان ندارد. البته تحقیقات علمی برای ثابت کردن این فرضیه هنوز موجود نیست. طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸، تنفس محلول سه درصد نمک در نوزادان برونشیتی مفید است. البته معیار دقیق و استانداردی برای استفاده از میزان نمک در کلینیک‌های نمک درمانی موجود نبوده و میزان استفاده از آن در محل‌های مختلف متفاوت است.

 

حرف آخر

هالو تراپی یک روش درمانی شل کردن عضلات در چشمه‌های آب معدنی است. اما هنوز شواهد کافی برای اثر گذاری آن وجود ندارد. برخی مطالعات استفاده از آن را در بهبود بیماری‌های تنفسی و افسردگی موثر می‌دانند؛ و خیلی از پزشکان هنوز این درمان را تایید نمی‌کنند.

در صورتیکه مایل به انجام این روش درمانی هستید، حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع: فردا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *